IAAS Polska

Exchange Week

Exchange Week to projekt polegający na wymianie tygodniowej, podczas której komitety IAAS z różnych państw spotykają się w jednym miejscu. Organizatorzy przygotowują różnego rodzaju warsztaty, a kluczowym elementem jest Trade Fair, który polega na prezentacji produktów lokalnych z poszczególnych państw oraz charakterystycznych elementów kulturowych. Projekt jest świetną okazją do rozwoju, zawierania znajomości międzynarodowych, szkolenia języka, wymiany kulturowej i podróżowania.

Odwiedziliśmy już: Belgię, Chorwację, Czechy, Francję, Hiszpanię, Sardynię, Serbię, Słowenię.

europe

Poniżej relacje z Exweeków, w których uczestniczyliśmy 🙂

Francja 2016

Polska 2015

W dniach 10-17 kwietnia 2015 podczas Exchange Week’u gościliśmy w Polsce IAAS’osowiczów z Czech, Hiszpanii, Włoch oraz Słowenii.

Nasi goście przyjechali w piątek, aby wieczorem wziąć udział w grach integracyjnych. Sobota była przeznaczona na wspólne gotowanie i przygotowania do Trade Fair’u. W niedzielę był czas na zwiedzanie Warszawy połączone z grą miejską.  Poniedziałkowy wykład z browarnictwa połączyliśmy z wizytą w Browarze Ciechan, możecie tam skosztować  pysznego miodowego piwa. Krótką lekcję polskiej historii odbyliśmy na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, nieopodal browaru. Nasi goście mieli możliwość przygotowania w środę swoich własnych parówek podczas warsztatów zorganizowanych na Wydziale Nauk o Żywieniu – wszystkie okazały się przepyszne! Następnie odbyły się 2 wykłady: „Design Thinking” oraz „Bioactive food substances”.  W czwartek wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę do Krakowa – Stare Miasto i legenda o smoku urzekły naszych gości. W piątek udaliśmy się do Stacji Uzdatniania Wody na kampusie SGGW oraz Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory.  Wieczorem poszliśmy na imprezę pożegnalną do jednego z warszawskich klubów. Niedziela była dniem przeznaczonym na powroty do domów.

Słowenia 2015:

Sardynia 2014:

Polska 2014:

Na początku kwietnia 2014 roku na zaproszenie IAAS Polska, do Warszawy przyjechali przedstawiciele IAAS Serbia i  Rosja, w tym jeden kolega z Francji, który był w tamtym czasie na wymianie w Moskwie.

Odwiedziliśmy Stare Miasto w Warszawie, Stadion Narodowy oraz Pałac w Wilanowie.

Na uczelni mieliśmy możliwość upieczenia pysznych ciasteczek.

Gościliśmy w firmie Jars Sp. z o.o – wykonującej badania laboratoryjne, konsultacje, ekspertyzy i opracowania dotyczące wody, żywności, kosmetyków i środowiska. Odwiedziliśmy również bardzo zmechanizowane gospodarstwo rolne zajmujące się uprawą warzyw korzeniowych oraz jabłek, głównie na eksport do krajów Europy Zachodniej.

Ex-week nie mógłby się obyć bez integracji oraz Trade Fair’u, na którym mogliśmy skosztować  m.in. typowych słonych serbskich przekąsek czy przynajmniej częściowo nam znanych rosyjskich dań.

W podzięce za zorganizowanie Ex-week’u dostaliśmy od naszych gości matrioszkę, która do dziś stoi w naszym biurze.

Czechy 2014:

W dniach 28 kwietnia – 4 maja 2014 komitet IAAS Czechy zorganizował w Pradze Ex-Week dla członków IAAS z Polski, Słowenii, Chorwacji oraz Bośni.

Razem z trójką kolegów dane mi było uczestniczyć w tym niesamowitym projekcie. Co najważniejsze, dla nas wszystkich, był to pierwszy IAAS’owy wyjazd, więc tym bardziej niezapomniany.

Pierwszego dnia udaliśmy się na pożywną, tradycyjną kolację –  knedliki z sosem i pieczenią wieprzową oraz kufel piwa – w końcu byliśmy w Czechach,  w kraju słynącym z tego trunku. Mieszkając przez pierwsze 4 dni w akademikach CZECH UNIVERSITY OF LIFE SCIENCES (ČESKÁ ZEMĚDĚLSKÁ UNIVERZITA V PRAZE) mogliśmy się poczuć jak ich prawdziwi studenci. Mieliśmy wykłady z tamtejszymi profesorami odnośnie rolnictwa, browarnictwa, winiarstwa. Co ciekawsze, mogliśmy porównać teorię z praktyką podczas wizyty w uczelnianym browarze czy też winnicy leżącej na obrzeżach Pragi. Odwiedziliśmy również uczelniane szklarnie oraz gospodarstwo. Niektórzy z naszej grupy mieli okazję po raz pierwszy w życiu zobaczyć kozy lub alpaki. W są sąsiednim zakładzie najodważniejsi mogli zobaczyć nowo narodzone myszki i chomiki lub cudne, małe małpki. W celu skrócenia drogi  z kampusu  uczelni do centrum Pragi, zamiast jechać autobusem, przepłynęliśmy łódką przez Wełtawę. Odwiedziliśmy  prześliczny ogród botaniczny, jeden z większych w Europie.  Spędziliśmy cały dzień na zwiedzaniu Pragi – nie mogło się obyć bez przechadzki Mostem Karola, jednej z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta, najstarszym zachowanym moście kamiennym świata – co według legendy miało nam przynieść szczęście. Wieczorem udaliśmy się na kręgle – wygrał polsko-bośniacki duet.  Wzięliśmy  również udział w największym czeskim festiwalu studenckim, gdzie jako IAAS mieliśmy własne stoisko na „międzynarodowej wyspie”.  Ostatnie 3 dni spędziliśmy w jednym z górskich domów na Wyżynie Karlowarskiej, niedaleko bardzo kolorowego miasta Karlowe Wary. W domie należącym do rodziców jednego z członków IAAS Czechy, poczuliśmy się jak jedna, wielka familia. Tam też odbył się legendarny Trade Fair – mogliśmy skosztować  wielu przysmaków oraz chorwacko/słoweńsko/bośniackich odmian rakii oraz win. Następnego dnia wyruszyliśmy w góry, co było dla wszystkich bardzo orzeźwiające po nocnych tańcach.  Po południu poszliśmy na pożegnalny, tradycyjny obiad – mało kto sie spodziewał jak wielkie są czeskie knedle z owocami – niczym duża męska pięść 😉 Niestety nasza polska ekipa musiała wyjechać dzień wcześniej – kłopoty z dojazdem. Pomimo tego, był to dla nas wszystkich niezapomniany Ex-Week, a z większością osób tam poznanych mam kontakt do dziś. Każdemu polecam taką przygodę jakiej mi było dane doświadczyć 😉

Napisała Monika Wroniszewska

Serbia 2013

14914941_1243503022338803_548550828_nW Belgradzie, w dniach 24-30.11.2013, spotkały się 3 komitety: IAAS Serbia, IAAS Polska i IAAS Hiszpania.

35 członków IAAS odwiedziło zakłady produkcyjne soków i przetworów, sady i zakłady doświadczalne w pobliżu Belgradu i Nowego Sadu. Wzięli udział w wielu ciekawych prelekcjach, a nawet mieli okazję zwiedzić i wypróbować najlepsze gatunki win produkowane przez Uniwersytet w Belgradzie. 

Mimo pierwszego śniegu tej zimy, nasi członkowie odwiedzili najciekawsze miejsca stolicy, a IAASowy duch integracji przyczynił się do dobrej zabawy i doświadczenia gościnności w Belgradzie.