IAAS Polska

Exchange Week w Grecji

       Podróż samolotem 🙂

W dniach 17-24 marca 2017 r. jako przedstawiciele polskiego komitetu IAAS Polska, braliśmy udział w Exchange Week’u organizowanym przez IAAS Greece w miejscowości Thessaloniki. Uczestnikami wydarzenia byli również przedstawiciele takich państw jak: Chorwacja, Francja, Czarnogóra, Słowenia i Hiszpania.

SOBOTA (18.03.2017 – przyjazd)

Nasza wyprawa rozpoczęła się w piątek (17 marca). Najpierw samolotem dotarliśmy do Aten, a następnie po całonocnej podróży pociągiem zawitaliśmy w Thessalonikach. Zostaliśmy bardzo miło powitani przez koleżankę z Grecji, która odebrała nas ze stacji i poprowadziła do domów, w których mieszkaliśmy. 

                  Panorama miasta

Udaliśmy się na wspólne śniadanie do szkolnej stołówki. Następnie odbyła się debata na temat weganizmu i GMO. Argumenty stosowane przez uczestników były bardzo przemyślane i profesjonalne. Po obiedzie udaliśmy się na spacer i odwiedziliśmy zamek, z którego mieliśmy okazję podziwiać piękną panoramę miasta.

 

 

NIEDZIELA (19.03.2017)

               Warsztaty

Jedną z atrakcji przygotowanych przez gospodarzy wydarzenia były warsztaty, na których własnoręcznie wykonywaliśmy naturalny krem z wosku pszczelego. Każdy z nas miał okazję wybrać swój dodatek, który nadał wyrobowi specyficzny aromat. 

Nieodłącznym elementem każdego dnia spędzonego w Grecji, były wspólne wyjścia na kawę. Był to nie tylko czas odpoczynku, ale również integracji. 

 

 

 

                           

           Trade Fair

Po południu rozpoczęliśmy przygotowania do Trade Fair’u. Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym kolegom i koleżankom z Grecji, za udostępnienie swoich kuchni, aby przyrządzić tradycyjne potrawy wywodzące się z naszych krajów. Na polskim stoisku zagościł barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, oscypek, kabanosy, ptasie mleczko, ogórki kiszone. Była to również świetna okazja do degustacji polskich alkoholi.

Trade Fair to nieodłączny punkt każdego Exchange Week’u. Jest to szansa na poznanie nie tylko nowych smaków, ale również obyczajów i tańców charakterystycznych dla danej narodowości.

 

 

PONIEDZIAŁEK (20.03.2017)

         Farma uniwersytecka

Tego dnia odwiedziliśmy młyny, w których produkowana jest tradycyjna grecka mąka. Zostaliśmy oprowadzeni po poszczególnych piętrach, co uświadomiło nam złożoność tego procesu, aby uzyskać doskonały produkt.

Następnie udaliśmy się na farmę uniwersytecką, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć rośliny, które są obiektem badań. Ten punkt programu był szczególnie interesujący dla studentów biotechnologii, którzy zadawali mnóstwo pytań odnośnie szczegółów prowadzonych działań.

 

 

WTOREK (21.03.2017)

         Świętowanie 60. urodzin IAAS’u

Przed południem udaliśmy się na uczelnię, aby wysłuchać prezentacji na temat kobiet w rolnictwie. Prelekcje zostały przygotowane niezwykle profesjonalnie i pokazały nam złożoność tematu. 

Po południu wybraliśmy się na grilla i na łonie natury świętowaliśmy urodziny IAAS’u. Gospodarze wydarzenia
przygotowali  60 przepysznych babeczek – po jednej na każdy rok istnienia organizacji. Zorganizowali również zabawy drużynowe, które były dla nas nie tylko rozrywką, ale także ciekawym wyzwaniem.

ŚRODA (22.03.2017)

 

 

                Wizyta w browarze

Ogromną niespodzianką była dla nas wizyta w browarze. Mogliśmy zapoznać się ze szczegółowym procesem produkcji piwa, spróbować ziaren, z których jest wytwarzane, a także zdegustować różne gatunki tego wyrobu. 

Kolejnym punktem naszej wycieczki była biogazownia. Mieliśmy okazję zobaczyć maszyny służące do produkcji biogazu oraz wysłuchać interesujących informacji na temat procesu.

Wieczorem odwiedziliśmy klub z typowo grecką muzyką, która skradła nasze serca. Okazało się, że aby dobrze się bawić, nie potrzeba wcale ogromnego parkietu – wystarczy wspaniałe towarzystwo! 🙂

24.03.2017 (odjazd)

      Z koleżankami ze Słowenii i Grecji 🙂

Tydzień minął nam bardzo szybko – to oznaka fantastycznej zabawy i niezapomnianych przeżyć. Serdecznie dziękujemy naszym gospodarzom, którzy nie tylko bardzo gościnnie nas przyjęli, ale także zadbali o to, abyśmy dotarli na stację o odpowiedniej porze. Tęsknimy za słoneczną Grecją i chętnie odwiedzimy ją po raz kolejny! 🙂

 

 

 

Autor: Natalia Oryszewska

Odpowiedź do artykułu “Exchange Week w Grecji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *