IAAS Polska

Exchange Week w Belgii

14940112_1856652377914828_8573088502284716533_o-1

Źródło: https://www.facebook.com/iaas.croatia

W dniach 3-11 listopada jako przedstawicielki polskiego komitetu IAAS Polska brałyśmy udział w Exchange Weeku zorganizowanym przez dwa komitety z Belgii: IAAS Leuven i IAAS Ghent. Uczestnikami Exweeku byli również przedstawiciele takich państw jak: Austria, Chorwacja, Francja i Szwajcaria.

leuven

img_20161106_165516Pierwszym punktem programu był Leuven, gdzie po długiej podróży samolotem, autobusem i pociągiem dotarłyśmy na miejsce. Na stacji zostałyśmy odebrane przez gospodarzy Exweeku i ku naszemu zaskoczeniu dostałyśmy rowery, które towarzyszyły nam do końca pobytu w tej miejscowości. Rowery są bardzo popularnym środkiem transportu w Belgii, nawet jesienno-zimową porą. Co ciekawe – zima nie jest im straszna, tak więc z rowerów korzystają cały rok! Zaskoczeniem było również to, że Belgowie mają duże garaże przeznaczone specjalnie na rowery.

Pierwsze dni spędziłyśmy w międzynarodowym akademiku, gdzie naszą uwagę zwróciło rozwiązanie dotyczące marnowania żywności. Otóż mieszkańcy akademika dzielą się żywnością, która ma kończący się termin przydatności. Jest to świetne rozwiązanie, które ogranicza ilość wyrzucanej żywności, nadającej się do spożycia.

20161104_101806

Soil Service of Belgium

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Soil Service of Belgium – niezależny doradczy instytut, który specjalizuje się w badaniach gleby i wody. Zostaliśmy oprowadzeni po laboratorium i zapoznani z procedurami badań. Dzień zakończyliśmy spotkaniem nazwanym “International evening”, które polegało na prezentacji naszych krajów. W celu przybliżenia naszej kultury, przedstawiłyśmy typowe zabawy weselne, które cieszyły się zainteresowaniem.

20161105_111922

CSA farm

Trzeciego dnia odwiedziliśmy CSA farm (Community-supported agriculture farm), czyli miejsce gdzie uprawiana jest wysokiej jakości żywność dla społeczności lokalnej.

Zostaliśmy również podzieleni na międzynarodowe zespoły, w których mieliśmy opracować tematy dotyczące m.in. marnowania żywności czy wody.Celem tego zadania było znalezienie przyczyn tych problemów jak i ich rozwiązań w naszych krajach. Było to świetne doświadczenie, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się jak w praktyce inne państwa radzą sobie z tymi kwestiami. Była to inspirująca burza mózgów! 🙂

14925329_1857399324506800_8439000139795359598_n-1

Stella Artois Źródło: https://www.facebook.com/iaas.croatia


Specjalnie dla Exweekowiczów zostało zorganizowane spotkanie promujące Katholieke Universiteit Leuven. Jest to największa i najstarsza uczelnia w Belgii, która oferuje dużą różnorodność międzynarodowych wymian studenckich.

20161105_202357

Stella Artois

Ostatniego dnia zwiedziliśmy browarnię Stella Artois, gdzie została przybliżona nam historia piwa w Belgii, a także podstawowy proces produkcji. Po zwiedzaniu zostaliśmy zaproszeni na degustację.


BRUKSELA
img_20161106_204903

Mont des Arts fot. Dominika Ambroziak

Na zwiedzanie Brukseli poświęciliśmy cały dzień  i pomimo jesiennej aury podczas spaceru zobaczyliśmy wiele miejsc, np. Pałac Sprawiedliwości, Pałac Narodów, Mont des Arts czy symbol miasta jakim jest fontanna – Manneken Pis. Miałyśmy również okazję spróbować popularnych w Belgii frytek i gofrów.

GHENT

Pobyt w przepięknym Ghent zaczęliśmy grą miejską, podczas której musieliśmy znaleźć miejsca z otrzymanych zdjęć. Przy okazji słuchaliśmy ciekawostek o poszczególnych zabytkach. Kolejnym punktem programu były warsztaty, podczas których stworzyliśmy własne mydło. Zespołowo tworzyliśmy własne kompozycje, a efektem były mydełka, które mogliśmy ze sobą zabrać. 

Na koniec dnia odbył się Trade Fair – nieodłączny element każdego Exchange Week’u. Spotkanie polega na prezentacji tradycyjnych potraw czy też przekąsek. Jest to świetna okazja na poznanie kultury innych państw i zasmakowanie regionalnych specjałów. Belgia zaprezentowała oczywiście czekoladę, ale również ciekawe połączenie cykorii z jabłkiem. Francja – Crêpes, solony karmel oraz ser, Austria – olej z pestek dyni, Chorwacja – szynki dojrzewające oraz Szwajcaria – Rösti, czyli placek ziemniaczany i wiele innych potraw. My przedstawiłyśmy m.in. typową potrawę wigilijną, czyli barszcz czerwony, a także tradycyjne polskie produkty takie jak kabanosy, krówki czy ptasie mleczko. 

 

20161107_194024

Trade Fair

Gospodarze Exweeku zaprosili nas na spotkanie organizowane przez studentów – International Cantus. Jest to tradycja studentów, którzy spotykają się, żeby razem śpiewać popularne piosenki, co było świetną integracją. 

Pobyt w Ghent zakończyliśmy uczestnictwem w Free Walking Tour. Przewodniczka  w zabawny sposób opowiedziała nam historię urokliwego Ghent. Dowiedziałyśmy się wtedy również tego, że Święty Mikołaj wraz ze swoim towarzyszem Czarnym Piotrusiem i białym koniem przypływa na statku z Hiszpanii i zabiera tam niegrzeczne dzieci. 

BRUGIA
20161108_143343

Aquafin

20161108_172316

Starówka Brugii

W Brugii odwiedziliśmy oczyszczalnię Aquafin, gdzie zobaczyliśmy pokrótce proces oczyszczania wody. Pod koniec dnia zobaczyliśmy również przepiękną starówkę.

AVELGEM

Ostatnim miejscem, które odwiedziłyśmy była rodzinna miejscowość naszej belgijskiej koleżanki, która zaprosiła nas do siebie. Doświadczyłyśmy tam ogromnej gościnności, a także zobaczyłyśmy jak wygląda zwykły dzień w typowym belgijskim domu. Tego dnia jak przez poprzednie 7 dni, dzień rozpoczęłyśmy od bardzo słodkiego śniadania. Dla każdego Belga zupełnie normalnym pierwszym posiłkiem jest białe pieczywo z czekoladą lub dżemem, słodki croissant z rodzynkami i ze szklanką soku pomarańczowego.

Seminarium było dla nas ciekawym doświadczeniem. Była to okazja do zagłębienia nie tylko aspektów związanych z belgijskim rolnictwem, ekologią i zrównoważoną konsumpcją, ale też poznania nowej kultury, pokazanej “od środka” przez studentów komitetów IAAS Leuven i IAAS Ghent. Doświadczenie Exweeku niezmiennie motywuje do działań na uczelni, dlatego pełne wiedzy, dobrej energii i entuzjazmu wróciłyśmy, żeby realizować kolejne projekty w naszym komitecie.

 

img_20161107_122625

Ghent fot. Dominika Ambroziak

Napisały:
Dominika Ambroziak
Małgorzata Stocka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *