IAAS Polska

Green Week w Hiszpanii

greenweek

Źródło: www.facebook.com/IAASspain/

W dniach 9-16 października 2016 jeden z członków IAAS Polska – Arek Oratowski miał okazję uczestniczyć w projekcie Green Week w Hiszpanii. Na Politechnice Madryckiej uczestnicy brali udział w zajęciach z różnych dziedzin, m.in. rolnictwa, biotechnologii i ogrodnictwa. A poniżej relacja Arka z wyjazdu 🙂

 

DZIEŃ PIERWSZY
Pierwszy dzień poświęcony był na przyjazd wszystkich uczestników projektu.

DZIEŃ DRUGI
img_0173 img_0177Dzień rozpoczęliśmy od odwiedzenia bardzo interesującej szklarni w dziale ogrodnictwa, w której mieściło się ponad 40 gatunków roślin z różnych terenów: śródziemnomorskich, okolic Madrytu czy Wysp Kanaryjskich. Zobaczyliśmy także dział założony przez studentów, którzy przywieźli nasiona z różnych krajów i kontynentów. Odwiedziliśmy również hodowle kur, królików i świń. Pracują tam studenci przeprowadzający doświadczenia nad wydajnością i jakością produkcji oraz płodnością in vitro u owiec.
 
Po zajęciach chowając się przed żarem Słońca mieliśmy okazję  spróbować słynnej hiszpańskiej „paell’e”, przygotowanej przez Fernando – jednego z uczestników Exchange Week w Polsce w 2015 roku 🙂
 
DZIEŃ TRZECI
img_0185Tego dnia odwiedziliśmy browarnię Mahou-San Miguel, w której dowiedzieliśmy się o historii, produkcji oraz rodzajach produkowanego piwa.
Mahou jest największym koncernem browarniczym w Hiszpanii. Po odwiedzinach w fabryce pojechaliśmy w góry pod Madrytem obok Parku Narodowego La Panera.
Nimg_0100a koniec dnia uczestniczyliśmy w popularnym wśród IAASowiczów Trade Fair. Uczestnikami byli członkowie z Grecji, Francji, Niemiec oraz Hiszpanii. Na polskim stole zaprezentowałem pierogi, oscypki, kabanosy, śledzie oraz chleb ze smalcem. Jak się okazało polski stół cieszył się największym zainteresowaniem wśród uczestników – w szczególności Hiszpanie uwielbiają nasze jedzenie! 🙂   
 
DZIEŃ CZWARTY
img_0109Pogoda niestety pokrzyżowała plany, a przez nieustający deszcz wyjście w góry oraz wizyta na farmie zostały odwołane. Na domiar złego brak wody w hostelu spowodował przesunięcie się całego harmonogramu. Popołudniu jednak udało nam się zobaczyć lokalny browar Gabarrera, który został stworzony w 2008 przez czterech założycieli.
Obecnie browar jest bardzo popularny w lokalnych restauracjach i pubach. W browarni znajdują się: dwa pomieszczenia produkcyjne oraz sklep, który również służy za magazyn.
 
 
 
DZIEŃ PIĄTY
Oimg_0239dwiedziliśmy laboratorium biotechnologii, w którym prowadzone są badania nad krzyżowaniem roślin oraz inne innowacyjne projekty. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w wykładzie o naturalnym ocieplaniu klimatu na świecie. Pani profesor, która prowadziła wykład, 20 lat temu była członkiem IAAS Spain. Ze względu na niezmieniające się img_0238warunki pogodowe harmonogram wciąż ulegał zmianie, dlatego zdecydowaliśmy się na odwiedzenie Muzeum obrazów Prado w Madrycie. Co ciekawe, studenci z legitymacją mają darmowy wstęp, natomiast cena normalnego biletu waha się w okolicach 15 euro. Wieczorem mieliśmy trochę czasu wolnego na zrobienie zakupów w centrum miasta Gran Via.
 
DZIEŃ SZÓSTY
img_0145Ostatniego dnia zobaczyliśmy centrum projektów innowacyjnych, które wspiera wiele różnych inicjatyw oraz pomaga lokalnym przedsiębiorcom w otwieraniu startupów. Bardzo interesującym projektem z działu ogrodnictwa jest plantacja roślin zamontowana pionowo na ścianie. Największą z nich można zobaczyć niedaleko centrum Madrytu. Odwiedziliśmy również winiarnie na terenie uczelni, a popołudnie spędziliśmy w największym Parku w Madrycie, gdzie również zobaczyliśmy ogród botaniczny z gatunkami roślin występujących w różnych klimatach oraz drzewka bonzai.
Wieczorem po kolacji podzieliliśmy się opiniami na temat Green Week’a, tym samym dając organizatorom obiektywny feedback.
 
PODSUMOWANIE
img_0251
Cały Green Week uważam za bardzo udany i interesujący. Dowiedziałem się wiele różnych ciekawych rzeczy z zakresu rolnictwa, biotechnologii i ogrodnictwa. Nigdy nie zapomnę gościnności Hiszpanów, którzy bardzo zaangażowali się w projekt.
 
Green Week był po raz pierwszy zorganizowany przez nowy zarząd, który widać wyciągnął  wnioski i nauczył się wiele z innych Exchange Week’ów i Seminariów organizowanych na terenie Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *